Czemu nie mogę zasnąć?

Photo by Vladislav Muslakov on Unsplash

Poświęcamy na niego 1/3 swojego życia, ale mimo to zdarzają się nam takie momenty, w których po prostu nie potrafimy zasnąć. Jednak czy wiemy od czego to zależy?

Sen jest naturalnym stanem spoczynku naszego ciała. 
Wydawać by się mogło, że podczas snu jesteśmy bierni i nieaktywni. O dziwo, jest wręcz przeciwnie. Podczas naszego snu nasz mózg jest czynny i reaguje wewnętrznie.

Stan odpoczynku jest kluczowy dla funkcji, pełnionych przez ten narząd. Umożliwia zmęczonym neuronom odpoczynek oraz daje szanse na aktywowanie niedziałających neuronów, które normalnie zostałyby zdegenerowane. Dodatkowo pozwala na wydzielanie hormonu wzrostu oraz usuwa toksyny, które są gromadzone w naszym organizmie, wtedy gdy jesteśmy obudzeni.

Dlaczego nie możesz spać?

Można wyróżnić kilka czynników, które uniemożliwiają nam zapadnięcie w sen. Poniżej wypisałam te, które są najbardziej powszechne.

1.Ekrany

Niebieskie światło, które emitują ekrany zmniejsza wydzielanie melatoniny, która to ułatwia zasypianie. Jej niewystarczająca ilość jest w stanie uniemożliwić nam wpadnięcie w sen. Jeśli jednak, uda nam się zasnąć, mimo że chwilę przez zaśnięciem przeglądaliśmy telefon, to jakość naszego snu nie będzie za wysoka, ponieważ ona także jest zależna od tego hormonu. 
W badaniu z 2015 roku wyszło, że u osób, które używały elektroniki przed zaśnięcie zawartość melatoniny była o 55% niższa niż u osób, które w tym samym czasie czytały książki. Jest to ogromna różnica, która ukazuje, jak niebieskie światło wpływa negatywnie na nasz sen.

Co można z tym zrobić? Rozwiązanie jest proste. Wystarczy ograniczyć czas, który poświęcamy na używanie urządzeń elektronicznych przed naszym pójściem spać.

2. Brak regularności

Niektórzy z nas, w tygodniu chodzą spać, ciągle o tej samej porze, jednak w weekendy zarywają noce, ponieważ idą na jakąś imprezę, świętują koniec tygodnia czy mają inne zajęcia. Takim zachowaniem przyswajają swój organizm do późniejszego chodzenia spać i przez to nie mogą zasnąć w niedzielę, mimo że muszą wcześnie wstać następnego dnia. Jest tak, ponieważ wtedy nasz organizm nie wie, kiedy jest pora na sen. 

Jak temu zapobiec? Wystarczy chodzić spać, ciągle o tych samych godzinach, nawet w weekend.

3. Zła higiena snu

Higiena snu polega ona na stworzeniu otoczenia w naszej sypialni, które pomoże nam zasnąć i nie będzie nas wybudzać. Część ludzi nie przejmuję się nią i przez to może mieć problemy z zasypianiem.

O co jednak powinniśmy zadbać? Nasz pokój nie powinien być dobrze oświetlony podczas snu, ponieważ może to dać sygnał organizmowi, że pora na przebudzenie. Dodatkowo powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę i o ciszę.

Co jeszcze może ci pomóc w zasypianiu?

Nasz sen może zostać także polepszony przez redukcję stresu. Możemy go zniwelować poprzez medytację, ćwiczenia czy kontakt z naturą. Więcej na temat stresu możecie znaleźć pod moim postem Czemu się stresuję? (https://biolotna.blogspot.com/2022/03/jak-to-jest-tym-z-tym-stresem.html).

Źródła:
Dr. John Neustadt: Why Can't Sleep & What to Do About It (https://www.nbihealth.com/why-you-cant-sleep-what-to-do-about-it/)
Dr Lim Ing Ruen: Sleeping Soundly (http://www.drlimingruen.com/wp-content/uploads/2014/02/Sleep-Disorders.-Healthy-Times-Sept-2009.pdf)
Brain Basic: Understanding Sleep (https://www.education.ninds.nih.gov/brochures/17-NS-3440-C_508C.pdf)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego ziewam?

Czemu się stresuję?

Co ja tutaj robię?